Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Höschl C.: Téměř všechno jsem měl na dluh. Lidové noviny, 13.7.2009, str. 16.

13. 7. 2009


>Víte, kolik teď máte u sebe v peněžence?

Teď jsem v Košicích, takže 50 eur a 1000 korun.

>Používáte kreditní či platební kartu?

Téměř výhradně. Skoro nepoužívám hotovost, kartou platím všechno. Momentálně mám peníze u sebe spíš výjimečně jako rezervu, kdybych v noci potřeboval někde taxi a řidič nebral karty.

>Kdy a za co jste si vydělal první peníze?

Za sběr surovin a léčivých bylin. Koupil jsem si za ně v páté třídě filmovou kameru Admira 8mm za 600 korun.

>Jaká byla vaše nejlepší investice?

Hypotéka na dům v r.1999. Dnes má skoro trojnásobnou cenu.

>Jaká byla nejhorší?

Do některých podílových fondů, které výrazně ztratily. Skoro žádný se nevyplatil víc než normální účet v bance.

>Byl jste někdy ve finanční tísni?

Protože svůj život adjustuji na své možnosti, nikdy jsem ve finanční tísni nebyl. Když jsme si jako rodina nemohli dovolit auto, tak jsme prostě chodili pěšky a jezdili vlakem. Když jsme neměli na restauraci, tak jsme do ni prostě nechodili. Když jsme neměli na lepší bydlení, žili jsme v horším. Se štěstím to celkem nemá nic společného. Bohatství jiných mne nečiní nešťastným a není pro mne ani měřítkem vlastní spokojenosti, ani zdrojem závisti. Finanční tíseň je relativní pojem - záleží jak svou situaci prožíváte.

>Jste spíš spořivý typ, nebo rád utrácíte?

Mám k penězům velmi volný vztah. Když je mám, umím je utratit a často i darovat někam, kde to má smysl. Nevadí mi se jich zbavovat. Když je nemám, umím se uskromnit. Neutrácím za blbosti, ale umím si užít. Když se rozhodnu jet na dovolenou do ciziny, tak nevezu konzervy ani řízky. Buď mám na restauraci a lanovku anebo nikam nejedu. Utrácet peníze a přitom se trápit je nesmyslné a nikdy se mi to nestalo.

>Máte - co se týká peněz - nějakou slabost?

Ani ne. Občas dobrou večeři s přáteli, občas koncert či divadlo, knížku, vyjde-li čas, tak dovolenou. Spotřební materiál jako elektroniku a auto obměňuji pouze když vyloženě zastará či se rozsype či ho mohu předat někomu dál, kdo nemá ani na ojetou verzi. Zajímavé ale je, že téměř všechno v životě kromě posledního auta jsem měl na dluh. Nebojím se půjčovat si a nechápu lidi, kteří se bojí. Vždyť problém má ten, kdo mi půjčil a ne já! A když nebudu schopen splácet, v nejhorším přijdu o to, na co jsem si půjčil. No a co.

>Co nejvýstřednějšího jste si v životě pořídil?

Těžko říci. Asi dovolenou v Jižní Africe.

>Staráte se o peníze sám?

Sám, ale laxně.

>Co nejdůležitějšího jste se o penězích naučil?

Že hlavní vlastností peněz je, že je jich vždycky málo. To vám řeknou i miliardáři.