Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 26/2009, str.48-49.

26. 6. 2009


Dobrý den,
hodně času strávím pozorováním lidí všech druhů, ras a sociálních vrstev a zaráží mne, jak častá je v populaci přítomnost určitých "osobnostních archetypů". Neje-nom, že někteří lidé prakticky stejně vypadají, mnozí z nich stejně artikulují, mají stejnou barvu hlasu a někteří dokonce i stejné tiky a vzorce chování! Je to možné? Je fyziologický vzhled tak úzce spjat s našim vystupováním, chováním a třeba i životním stylem? Děkuji
KUBLAI

Podobnosti, které uvádíte, jsou spíše dokladem toho, že formy našeho života, ač tak různé, vyvíjejí se v poměrně úzkých korytech. Anatomií naší nervosvalové soustavy je omezeno množství tiků, které můžete pozorovat. Rovněž základní fyziognomické charakteristiky omezují proměnlivost toho, jak vypadáme. Tak je to i s hlasivkami a vzorci chování. I v tom, jak jsme jedineční, jsme si podobní. Metaforicky to vyjadřuje anekdota o myslivci, který v lese potká Marťana. Nejprve se vyděsí, ale pak naváže hovor otázkou: „Odkud jsi?“ „Z Marsu“, opáčí v syntetickém překladu mužíček. „A to jste všichni takovíhle malí a zelení?“ „Všichni.“ „A všichni máte tyhle anténky na hlavě?“ „Všichni.“ „A všichni máte – koukám – šest prstů na rukou?“ „Všichni.“ „A všichni máte tyhlety prsteny?“ a Marťánek na to: „Ne, jenom my Židi“. Takže až opravdu přiletí, nedivme se, že budou – navzdory názorům některých evolucionistů – asi taky přibližně stejní.