Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 21/2009, str.44-45.

21. 5. 2009


Vážený pane doktore,
Stale častěji přemýšlím o tom, jak se v posledních letech proměnila mezilidská komunikace a jaké to asi má důsledky pro její kvalitu. Vidím kolem sebe e-maily, sms, ikony, blogy, mobily – ale pořádný dopis jsem nečetla, ani nepamatuji. Píší se vůbec ještě milostné dopisy? Nebo dopisy přátelům a známým? Jako Dvořák Göblovi na Sychrov například? Vzpomínáte si, kdy Vy jste třeba napsal naposledy dopis? A je vůbec komu?
Vaše Květa J. (81 let), Praha

Svůj poslední dopis jsem napsal před hodinou. Opravdu není milostný, ale je natolik procítěný, že Vám ho zde rád na ukázku zopakuji:

Všeobecné zdravotní pojišťovně
Krajské pobočce pro hl.m. Prahu
Na Perštýně 6
110 01 Praha 1
21.5.2009
Ré.: Váš dopis ze dne 21.4.2009 „Vyúčtování pojistného na veřejné zdravotní pojištění 11.4.2008-17.4.2009“

Moje nikým nepodepsaná pojišťovno,
Tvůj dopis ze dne 21.4.2009 je jednou ze schválností, které jsem od Tebe už parkrát zažil, a jelikož je nad chápání obyčejného univerzitního profesora, tak Tě prosím, abys mi ho vysvětlila, případné své pochybení napravila a chybuji-li já, tak mne podrobně a jako člověka méně chápavého poučila, co mám dělat, aby se podobná situace neopakovala:

1) Jsem podrobivým, spořádaným a platícím pojištěncem, který dělá, co se mu řekne a peníze posílá ve výši, jaká se mu řekne a v termínech, které se mu řeknou. Nejsem si tudíž vědom žádného svého pochybení, krádeže, lichvy, zpronevěry nebo zlého úmyslu.
2) Přesto s tebou mám často potíže a připadám si jako podvodník, kterého je třeba trestat pomocí penále.
3) Nevím, jak mám penalizaci od Tebe zabránit, dělal jsem, co se mi řeklo, víc neumím.
4) Ve svém dopise mi posíláš spoustu (celkem 15) položek, pohledávek, úhrad a stavů účtu – vše s údajem 0,00 (slovy nula). Za tímto uklidňujícím výčtem je najednou – bác – penále 79.- Kč. Není to moc, ale stejně je to zákeřnost. Nahoře se skrývá jakési tajemné odůvodnění: 0.05% za den prodlení. Nic víc. Jaký den? Dnešek? Zítřek? Předevčírem? Kdykoli si vzpomeneš? 365 dní v roce? Jaké prodlení? A z jaké částky? Před tím jsou samé nuly, takže to nedokážu spočítat! Pod tím máváš nějakými paragrafy a používáš absolutně nesrozumitelný jazyk, abys vyloučila jakékoli pochopení na mé straně. Cituji: „Vyúčtování je nutné považovat za úkon ke zjištění výše dluhu, se kterým je spojeno přerušení běhu promlčecí doby pro vyměření nebo předepsání pojistného a penále podle §16 odst.1 a §19 zákona č.592/1992Sb.“ Co to u čerta znamená? Tím, že mi pošleš vyúčtování, které mi přivodí mrtvici, zjistíš výši dluhu, díky kterému mi přerušuješ běh doby, o níž nemám ani tušení, ve které někdo někomu předepisuje nějaké pojistné nebo penále? Nemůžeš alespoň chvíli mluvit normálně a říct mi úplně jasně, v krátkých větách a bez paragrafů, o co jde?
5) Penále jsem zaplatil a snažně Tě prosím, abys mi už neubližovala a řekla, co mám dělat. Spočítej to za mne, já všechno zaplatím, nikomu Tě neudám ani nepomluvím, jenom mi už prosím Tě neposílej žádné výhružné dopisy ani penále. Piš mi jenom, když pro mne budeš mít nějakou radostnou zprávu. Nebo mi řekni, jak se mám přehlásit k někomu jednoduššímu a lidštějšímu, já to udělám a opravdu Ti dám už pokoj, tak jako – doufám – Ty mně.

S pozdravením Tvůj pojištěnec
Prof.MUDr.Cyril Höschl, DrSc.