Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 13/2009, str.66-67.

26. 3. 2009


Zkoumal se už někdy vztah mezi sklonem k alkoholismu (příp. drogám) a mezi mimořádnými lidskými schopnostmi, ať už uměleckými, duševními, příp. manuální zručností? Ze svého okolí znám několik případů mimořádně šikovných a chytrých lidí propadlých alkoholu. Dále viz např. Eva Olmerová, malíř Gaugin a řada dalších umělců. Právě jsem také doposlouchal pořad Jaromíra Ostrého z Brna, kde se uváděl příklad mimořádného chirurga propadlého alkoholu. Zdravím a děkuji za zajímavou rubriku.

Vztah mezi závislostmi a tvorbou je v užším smyslu vztahem mezi osobností popř. chorobou a tvorbou. Často platí, že tvorba je jakousi kompenzací osobnosti, že je výpovědí člověka, jakým by chtěl být, nikoli jakým skutečně je. Tvůrčí, neotřelé myšlení a emoční výbava příhodná k umělecké tvorbě bývají často v rozporu s konvencí, takže umělci vskutku bývají nezřídka nikoli tuctovými osobnostmi. Když k tomu přidáte vliv popularity, jenž každý neunese, potřebu být viděn a slyšen (a tedy poskytovat materiál bulváru), pak vám vyjde určitá míra nižší přizpůsobivosti ke společenským konvencím jako zákonitá charakteristika talentů, jež skončily buď u lahve nebo u inspirace drogami. Závislosti mají také blízko k duševním chorobám a často je doprovázejí. Alkoholismus zvyšuje riziko vzniku deprese a naopak. Marihuana může zvyšovat riziko propuknutí psychozy, rovněž tak halucinogeny. Alkoholismus někdy vede k psychoze (deliriu) a k demenci. A ví se, že příbuzní psychiatrických pacientů vykazují vyšší vzdělání, jsou častěji citováni v „Kdo je kdo“ a jsou častěji autorem knihy než blízcí příbuzní „normálních“ lidí (Rx 2/2005, s.15). Alkohol a drogy však podporují tvořivost a talent pouze u někoho, pouze zpočátku a pouze do určité míry, za kterou už působí negativně a nakonec vedou k ohrožení jak tvorby, tak i existence postižených. „Cestu tam a zpátky“ s existenciálními dopady pití a abstinence mnozí slavní popsali ve svých „třináctých komnatách“. Nicméně nevím o žádné dobře založené solidní domácí studii, která by na Vaši otázku dokázala odpovědět. Problém je totiž v tom, že na jednoho tvůrčího alkoholika připadá nejspíš tucet uchlastaných kriminálníků a bezpočet obyčejných budižkničemů, kteří korelaci lidských schopností s alkoholem či drogami obracejí vniveč.