Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 2/2009, str.64-65.

8. 1. 2009


Dobrý den, moje babička, které je dnes 84 let již více než 30 let trpí bipolární poruchou (maniodepresivní psychóza). Léčbou se nepodařilo vyloučit, jen zmírnit depresivní i manické stavy. V obdobích mánie je schopná svůj důchod utratit za zbytečné věci během jediného dne i podepsat smlouvy na koupi drahých věcí na dluh, kterých v dobách depresí upřímně lituje (protože své činy v období mánie tají i za cenu lží a agresivity, není již za několik měsíců možné stav věcí zvrátit). Nepodařilo se nám tomuto zamezit zasíláním peněz na účet, jelikož v době mánie ji "chceme okrást" a v době depresí neunese pomyšlení, že nebude mít žádné peníze v ruce, což ji způsobuje mnohem horší stavy, tudíž to v žádném případě nepodepíše. Je tato porucha důvodem k odebrání právní způsobilosti? Pokud ano, kam se můžu obrátit?
Mockrát děkuji za odpověď.
V.J.
(Prosím v případě uveřejnění neuvádět plné jméno, děkuji)

Způsobilost k právním úkonům lze omezit i jen v určité oblasti a pro ostatní oblasti ji plně přiznat. Setkal jsem se s případem muže, který žaloval tehdy Československou socialistickou republiku, že zavinila nedostatečný vývoj jeho penisu. Zprvu to vypadalo jako legrace, ale posléze se ukázalo, že případ je zapeklitý (školní lékařka ho prý nedbale vyšetřila a nepodnikla tak kroky k nápravě dokud to ještě šlo), vyžadoval komplikované soudně-znalecké expertízy (lze v dětství předejít nedostatečnému vývoji penisu? Jak nedostatečná velikost penisu člověka poškozuje? Dá se toto poškození vyjádřit v penězích podobně jako bolestné nebo ušlá mzda?) a vedl nakonec k omezení právní způsobilosti dotyčného ve věci jeho penisu. V ostatních záležitostech se mohl klidně soudit podle libosti. Chci tím naznačit, že i u Vaší babičky by mohlo jít o omezení způsobilosti nakládat s penězi (majetkem) při jinak zachovalé svéprávnosti. Takové opatření by vyžadovalo spolupráci právníka s psychiatrem. Podnět byste mohla podat Vy. Rozhodnutí musí vydat soud. Upozorňuji však, že jde o proceduru zdlouhavou a namáhavou. Musí se totiž nade vší pochybnost prokázat chorobný podklad babiččina chování a jeho důsledky musí být dostatečně závažné či ohrožující, aby takové omezení způsobilosti opodstatnily. Soudní znalec-psychiatr pak musí posoudit, zda je u Vaší babičky vinou choroby snížená či vymizelá schopnost rozpoznat nepatřičnost (nebezpečnost) svého chování a schopnost toto chování ovládnout. Neplatnost právního úkonu osoby jednající v duševní poruše totiž vyžaduje bezpečné zjištění o tom, že dotyčný nedokáže posoudit následky svého jednání nebo své jednání ovládnout.Obojí je u mánie možné.