Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Účast v anketě Jaký bude rok 2009? Reflex 1/2009, str.17

2. 1. 2009


1. Vydrží vládní koalice do konce roku, nebo budou předčasné volby?

Doufám, že vydrží, neboť potřebujeme kontinuitu a omezení státních výdajů v době hospodářského ochabnutí. A to dokáže pouze tato suicidální vláda. Krize však nahrává populistům, takže moje doufání je patrně marné.

2. Vznikne nová pravicově zaměřená strana výrazně konkurující ODS?

Vznikne, ale bude opakovat osud všech podobných pokusů na pravici (ODA, Unie svobody, "Demokraté", "Svobodní", "Nezávislí" všech denominací a názvů). Rozdrobí hlasy, rozhádá se nejspíš ještě před svým vznikem a udělá levici radost. Navíc tématicky odebere z programu ODS to nejméně populární v širších vrstvách, takže je předurčena jen k omezenému růstu. Než se někdo rozhodnete založit novou stranu, tak se prosím podívejte na seznam těch dosavadních: V České republice je jich registrováno 91 (!) a k tomu 38 politických hnutí.

3. Podepíše prezident Lisabonskou smlouvu?

Ne.

4. Ratifikuje parlament smlouvu o umístění amerického radaru na našem území?

Doufám, že ano. Z radaru, podobně jako z třicetikorunových poplatků ve zdravotnictví, se podařilo naprosto nepochopitelně udělat šílené politické téma, přičemž ani v jednom případě skoro o nic nejde. Vadí-li Rusům radar, znamená to jedině a pouze jejich nečistý úmysl s námi do budoucna. Je to, jako by mně vadilo, že se soused na noc zamyká. A co se týče ostatních demonstrantů proti radaru, kladu si otázku, kde byli, když v našem – tehdy ještě se Slováky společném – státě byla sila s jadernými hlavicemi. Jakýpak radar, panečku. A nikdo ani necekl.

5. Budou se ve světě opakovat masivní teroristické útoky namířené proti západním občanům?

Obávám se, že ano. Někdo si toho možná ještě nevšiml, ale islamisté vyhlásili zkaženému Západu svatou válku. To, že to tu nebouchá všude každý den, je dáno pouze nedostatečným přísunem sebevražedných atentátníků (také díky stále ještě rozumné částí muslimů), logistiky a munice. Tento nedostatek zatím udržuje akty ničení naší civilizace na poměrně nízké frekvenci. Na druhou stranu se už islamistům úspěšně podařilo výrazně omezit naši svobodu. Samá kamera jak z Orwella a na letištích likvidují jablečné džusy a vyzouvají z bot. Otisky palce už v databázích jsou, na řadu přijde DNA a zorničky. A hlídat se bude i metro, i když ještě ne v r.2009.