Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 47/2008, str.84-85.

20. 11. 2008


Dobrý den. Mám drobný dotaz. Necítím se nikterak nemocen a nemám strach o své duševní zdraví, ale všímám si v posledních letech drobností, ze kterých mám sám srandu. Při močení v práci si nehty zvoním o okraj umyvadla a začínám se už sám sobě smát, protože ač vím, že to dělám pokaždé a vědomě, pokračuji v tom, protože se mi močí lépe (ve smyslu zlepšení nálady). Nikde jinde to nedělám, umakartové jádro mého bytu nezní. Taktéž v práci (jsem lékař), když jdu z inspekčního pokoje po zaslechnutí, že přišel další pacient, míjím skříň, kterou také nehty "prozvoním" a vnímám i při nechuti jít k dalšímu případu, že se mi koutky roztáhnou a jsem příjemný i ve chvílích špatné nálady. Jelikož to nevnímám jako problém, protože o žádný problém nejde, nečekám prezentaci ve Vašem krásném sloupku, jen by mě zajímal název tohoto stereotypu, vezmu však zavděk i radou "cinkej a nešpekuluj".
Mějte se krásně a díky za příspěvky do Reflexu.
David.

Skutečně bychom mohli hned skončit Vaší větou "cinkej a nešpekuluj". Ale to by Vás asi zklamalo. Mne na Vašem dotazu zaujalo především to, že zřejmě močíte do umyvadla. To dělávají zejména internisté a operativní obory. Jde o tradici, která má sice poměrně malou publicitu, ale významné představitele, které zde nelze jmenovat, nikdo by tomu ani nevěřil. Já je viděl na vlastní oči. Řekl bych ovšem, že na vině je především tradiční nevybavenost lékařských a inspekčních pokojů příslušenstvím. Když se k tomu ještě přidá trocha obsese, jež je živnou půdou pro rituály, pak cinkání, cvakání, louskání, přešlapování, kontrolování, mytí, čištění, narovnávání, upravování, případně mrkání a jiné tiky na sebe nedají dlouho čekat. Aby Vás cvakání uspokojilo, musí mít ten správný zvuk a určitý magický význam (a pak že moderní medicína není šarlatánstvím). Může to být i cosi jako talisman. Vy sice víte, že je to nesmysl – ale přece jen - co kdyby… Proto Vám to navozuje dobrou náladu. Jestliže Vás cvakání nijak neznemožňuje, nebrání Vám v normálních činnostech a negeneralizuje se, pak opravdu celkem o nic nejde. Berte svůj poměrně neškodný obsedantní rituál jako pouhou povahovou libůstku a za pár let nám napište, jestli se to nezhoršuje a vůbec - jak se Vám daří v práci, popř., zda se s Vámi ještě nerozvedla manželka.