Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 35/2008, str.66-67.

28. 8. 2008


Vážený pane doktore,
Rád bych se otázal vážené autority, zda si také myslí, že narůstá vliv institucí na životy současných lidí. V LN to uvedla skupinová analytička H.Klímová: www.lidovky.cz/agrese-jako-blahodarna-sila-dds-/ln_noviny.asp?c=A080607_000126_ln_noviny_sko&klic=225860&mes=080607_0
Já se naopak přikláním k názoru, že vliv autorit spíše klesá. Lidi jsou více konfrontováni s tím, jak selhávají státní zástupci, soudci, policisté, politici atd. Třeba za komunismu se selhání státních zástupců více tutlalo - chyběla oficiální kritika ze strany opozice, médií atd. Jen se podívejte, co soudci poslední dobou zvorali. Máme tu kauzy katarského prince, pana Kulínského, soudce Nagye a mnoho dalších. I díky technice /internetu, mobilním telefonům z fotoaparátem aj./ lze lépe zachytit slabiny institucí. Co si myslíte Vy? Stoupá vliv veřejných institucí na současné lidi? Děkuji.
Srdečně zdraví, Luděk Kraus


Obávám se, že pro poměření změny vlivu institucí na životy lidí chybí spolehlivý referenční rámec, takže srovnání napříč časem je téměř nemožné. Navíc se na rozdíl od Vás nedomnívám, že by míra, do které instituce ovlivňují životy lidí, byla totéž, co přirozená autorita těchto institucí. Máte pravdu, že respekt většiny institucí v očích mnohých z nás asi klesá. Na druhou stranu ale pociťuji, že naše životy jsou institucionálně spoutávány nyní daleko více, než jsme při pádu komunismu doufali. Všude jsou kamery, jsou odposlouchávány telefony, monitorovány platební transakce, z Evropy jsou nám určovány velikosti pěstovaných okurek a názvy rumu či sýra, zákony omezují či dokonce zakazují kde co, kouřením v restauracích počínaje (nechme teď opravdu stranou, zda to je dobře či špatně) a vožením dětí bez sedačky či ježděním na kole bez helmy konče. Autorita institucí možná klesá mimo jiné i proto, že zákonných omezení a vyhlášek je tolik, že není prakticky možné jejich dodržování řádně vynucovat. Navíc jsou často nedodržovatelné i samotnými jejich tvůrci, kteří tak zákonitě ztrácejí reputaci. Pravdu tedy můžete mít jak Vy tak Helena Klímová, a tyto pravdy mohou dokonce být zčásti kauzálně propojeny.