Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 34/2008, str.62-63.

21. 8. 2008


Dobrý den,
nedávno jsem se v souvislosti s komunistickou stranou dočetl o patologickém negativismu (ať se stane cokoliv špatného, je to svedeno na "vykořisťovatelský režim"). Rád bych se tedy zeptal, co přesně PN je (dá se to pochopit, ale pro úplnost)? Jak vzniká, a jestli se dá nějak léčit? Děkuji za odpověď. Sam.

Negativismem v psychiatrii rozumíme poruchu volního jednání, kdy dotyčný oponuje tomu, co po něm okolí žádá. Může být pasivní (nevyhoví) nebo aktivní (udělá opak, např. na výzvu „stoupněte si“ si lehne). Patologický negativismus se může vyskytnout při psychóze, např. vazební či schizofrenní, kde je jakýmsi opakem povelového automatismu, kdy dotyčný ihned a bez přemýšlení vyhoví třeba i nesmyslnému pokynu. V širším, interpersonálním pojetí je negativismus jednou z forem vyrovnávání s náročnými životními situacemi. Například dítě příliš přísných a trestajících rodičů snadno reaguje opačně, než jak se po něm žádá. Někdy si tím přece jenom vynutí na dospělých určité ústupky. Negativismus v psychosociální oblasti se projevuje zejména v dospívání, kdy je i jedním ze zdrojů generačního konfliktu. Jednotlivě může sloužit rovněž k upoutání pozornosti, je snahou po osamostatnění a někdy vede k opozici za každou cenu. Není to však technika jednoznačně zavrženíhodná: tu a tam může sehrát i kladnou roli při utváření osobnosti, může dodat sebevědomí a imunizovat proti nežádoucím příkladům. Z hlediska uvedeného se mi tedy Váš příklad nezdá správný. To, co popisujete, je spíše přenášením a generalizovaným předpokládáním (presumpcí) viny, které se často vyskytuje u poruch osobnosti, zejména paranoidních, a u sektářských a ideologických mechanismů budování atrapy vnějšího nepřítele. Mnohdy jde svým způsobem o racionalizaci vlastního selhávání, což je bytostně lidský mechanismus. Jeho logika se také objevuje ve výrocích jako „za krádeže mohou oběti, protože si své věci špatně hlídají“ nebo „za mrtvé na silnicích může policie, protože nedostatečně honí řidiče“. Patologický negativismus se odstraňuje léčením základní poruchy (např. psychózy), fyziologický se neléčí, sociální patologie je za hranicí psychiatrie a totalitní režim je nejlépe svrhnout.