Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 32/2008, str.66-67.

7. 8. 2008


Vážený pane doktore,
prosím, mám jeden dotaz. Moje matka /80 let/ se již 8 let léčí pro depresi. Dá se říci, že celkem nyní již úspěšně. Co ale přetrvává, je silná dopolední únava a ospalost. Brala již několik druhů léků, ale ospalost a únava přetrvává i nadále. Nyní bere venlafaxin 75mg ráno a odpoledne bromazepam 1,5mg. Prosím, dá se to nějak vyléčit, nebo je to navždy? Doktorka sama tvrdí, že má být ráda, že se z toho dostala. Tato dopolední únava přetrvává již 8 let. Je nějaký způsob, jak toto odstranit nebo se to nedá vyléčit? Děkuji mnohokrát
I.Benešová

Vedlejší účinky léků jsou daní, kterou jako pacienti platíme za účinky léčebné. U léku, který maminka bere ráno a který jí zřejmě velmi pomohl, takovým vedlejším účinkem může být i únava a ospalost, byť to není příliš časté. V takovém případě je třeba zvážit poměr „zisků a ztrát“ a obětovat buď únavu nebo depresi. Ponechme stranou další možnosti, tj. únavu a ospalost jakožto příznak nedoléčené deprese či jako příznak ještě nějakého jiného (dosud nerozpoznaného) onemocnění, např. snížené funkce štítné žlázy, krevní choroby, vleklé infekce, syndromu spánkové apnoe, demence aj. Jde-li o vedlejší příznak léčby, která se jinak osvědčila, navrhuji následující postup: nejprve změnit denní rozložení dávek léku a počkat. Když to nepomůže, potom změnit dávkování a počkat. Když ani to nepomůže nebo se zhorší příznaky, léky vyměnit za jiné. Toto vše ale pouze a jedině po domluvě s lékařkou a pod jejím dohledem. Změnit denní rozložení znamená např. rozdělit dávku ranního léku (75mg) na dvě dávky po 37,5mg a tu druhou brát až večer. Nebo těch 75mg místo ráno brát pouze večer. Změnit dávkování znamená v tomto případě snížit (brát pouze 37,5mg/den), už vzhledem k vysokému věku maminky. Protože benzodiazepiny (odpolední lék vaší maminky) by se měly užívat po co nejkratší dobu, stálo by za to zkusit vynechávat odpolední tabletu. Přestože na dálku léčit nelze, uvádím zde tyto možnosti takto veřejně proto, že jde o obecné principy, o kterých by pacienti měli být informováni, neboť zasvěcená rada spojená s pochopením důvodů nějakého opatření zvyšuje jejich důvěru v léčbu a v lékaře a nakonec i úroveň spolupráce.