Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 30/2008, str.66-67.

24. 7. 2008


Pane doktore,
sleduji mj. kauzu Čunek a nevěřím vlastním očím. Domníváte se, že ten člověk je duševně zdráv? Jak mám rozumět omluvě jeho pravděpodobných švindlů s cesťáky argumentem, že to dělal celý národ? Nejsem už magor já?
Jiří K., Pardubice


O tom, zda někdo je či není duševně zdráv, případně jakou poruchou trpí, se dá správně rozhodnout až na základě pečlivého klinického vyšetření. Na základě toho, co vím z novin, tedy nemám důvod se domnívat, že by pan Čunek nebyl duševně zdráv. A i kdybych jej (nebo kohokoliv jiného) vyšetřil, zůstalo by to lékařským tajemstvím. Proto na Vaši první otázku nemohu odpovědět jinak než úplně obecně: mazanost není nemoc. Teď k druhé otázce. Jedna z obranných technik v náročných životních situacích je projekce. Lidově by se dala opsat jako „podle sebe soudím Tebe“. Má dvě základní podoby. Při první, tzv. disowningu, dotyčný přisuzuje druhým chování, které „by jeho ani nenapadlo“, např. když osaměle žijící jeptiška považuje ostatní ženy víceméně za děvky. Takový postoj je výsledkem projekce sebe do role těch druhých (co já bych asi dělala, kdybych byla ‘ostatní ženy’). Druhá, tzv. asimilativní, naopak přisuzuje ostatním vlastní motivace, morálku a chování, např. „proč bych já nemohl ukrást máslo v samoobsluze, když stejně všichni kradou ve velkém“. Tyto techniky nám pomáhají snímat břemeno vlastních konfliktů a ospravedlňovat vlastní chyby. Lze je aplikovat i k bagatelizaci sociálně a politicky prekérních situací. Šibalem je přece kdekdo, je to nakonec docela roztomilé, a cesťáky si asi opravdu leckdo trochu natahoval. V souvislosti s Vaším dotazem to má ale dva háčky. Za prvé, nemyslím si, že by to dělal celý národ. Znám osobně dosti dobře takových 150-200 lidí a z titulu profese možná ještě dalších 1-2 tisíce, ale nevím o nikom z nich, kdo by si natahováním cestovních náhrad přišel na milion. Neplatí tedy, že to dělal celý národ, naopak, je to dosti neobvyklé, alespoň v tomto rozsahu. Za druhé, a to je vážnější, ‘celý národ’ není místopředsedou vlády. A pokud jde o Vás, platí rovněž první věta této odpovědi.