Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 24/2008, str.24-25.

12. 6. 2008


Vážený pane Cyrile,
předně Vám přeji pevné zdraví! 22.5.2008 jsme ve zpravodajství naší veřejnoprávní televize mohli vidět jistého pana Steva Ballmera, jenž možná extaticky a naprosto mimo mísu poskakuje po jakémsi pódiu (maje za sebou jakýsi nápis Microsoft). To, že se z tohoto, nepochybně psychicky nemocného individua, stala první osoba jedné z nejbohatších firem světa, je jen dokladem tragédie a úpadku naší globalizující se civilizace. Stejné to bylo před koncem Egypta i Říma. Duševně nemocní vládli celým říším... Video je ke spatření na http://www.youtube.com/watch?v=Nc4MzqBFxZE . Znaky jaké psychické nemoci tento člověk vykazuje? Hezký den, plný příjemných zážitků a úspěchů
Pepa Kadleček

Váš dotaz je pro mne dobrou příležitostí ukázat, že psychiatrii hrozí neustálé nebezpečí zneužití. Vy, který se zřejmě považujete za zdravého, se snažíte psychiatrizovat představitele konkurence (Microsoftu, vy jste asi Linux, že?), který se také považuje za zdravého, a navíc na duševně nemocné svalujete pády celých říší. Špatně, všechno špatně. Pan Ballmer klidně může poskakovat z čistého rozmaru nebo jenom proto, aby celá zeměkoule zírala na videoklip s nápisem jeho firmy za zády. Účinná reklama ještě neznamená duševní nemoc. Na psychiatrii se vzájemně posílají nejčastěji obchodní konkurenti, političtí odpůrci, a příbuzní ve sporu o majetek. Na žádný z těchto lepů nesmí psychiatr skočit. Jedinec může být psychiatricky vyšetřován a jeho diagnóza určována buď na vlastní žádost, nebo i bez ní, jestliže bezprostředně ohrožuje sebe nebo své okolí (LCH Rx 15/08), případně při znaleckém posudku na žádost soudu či jiných orgánů činných v trestním řízení. Diagnóza musí být podložena poctivým osobním psychiatrickým vyšetřením, nikoliv pouze dopisem sousedky nebo konkurenta. Nic z toho není v případě pana Balllmera a mne zatím splněno. Proto Vás zklamu. Ale na druhou stranu učiním totéž i v opačném případě, bude-li někdo, například z Microsoftu, chtít zneužít psychiatrii vůči Vám. Také přeji hezký den a třeba si zkuste i povyskočit po nějakém pódiu, aby někdo neřekl, že jsou v Linuxu studení čumáci a že by to mohla být nějaká duševní porucha .