Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 23/2008, str.22-23.

5. 6. 2008


Vazeny pane doktore,
kamaradka ma dvouleteho syna, velmi ziveho, momentalne ve veku obcasneho vzdoru a vzteku, coz je normalni. Zvlastni je, ze se ji syn v poslednich tydnech temer pravidelne budi v noci okolo pulnoci a zacne svoji mamu kopat, kousat, skrabat. Toto trva chvili, zrejme do doby nez vice procitne, pak se prituli s roztomilym mama s spi dal nerusene az do rana. Dalsi zajimava zkusenost s timto ditetem je, ze jeji syn velmi rad behal nahoru a dolu po schodech v dome, ze dne na den se ale zacal schodu zcela bezduvodne bat a nechtel na ne ani vkrocit, jakoby nasledkem padu, ktery se ale nestal. Zhruba po mesici se vse vratilo k normalu. Jak si predevsim tyto nocni prihody vysvetlit?
Dekuji Vam, Petra

Nejpravděpodobnější je, že se onomu klučinovi zdají děsivé sny, ze kterých se jen pomalu probouzí, což ovlivňuje jeho chování. Když si pak plně uvědomí realitu, zklidní se a posléze nerušeně usne. Děsivé sny mohou souviset se změnami v rodině nebo se životosprávou. Je možné, že svůj vzdor a vztek, daný tím, co ho přes den tíží, prožívá právě v oněch snech. Až potud to nemusí znamenat nic vážného a stačí se nad sebou (!) zamyslet, pokusit se rodinné vztahy a životosprávu vylepšit, a nějakou dobu počkat, zda to u dítěte přejde. Závažnější by byly noční děsy (pavor nocturnus), které mají ovšem ještě další charakteristiky. Dítě nelze pořádně probudit, je zmatené a opravdu hodně vyděšené. Tam je pak na místě odborná pomoc dětského psychiatra nebo neurologa. Ten by při troše dobré vůle mohl také odkrýt i příčinu fobie (strachu) ze schodů. Jak ale píšete, i ta přešla sama. Proto bych vždy začínal pokusem o zklidnění dospělých v rodině.