Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 18/2008, str.24-25.

30. 4. 2008


Vážený pane profesore,
delší dobu přemýšlím, jestli prokazatelně existuje kvalitativní hodnota, která by nás (lidi) odlišovala od zvířat. Zná současná věda něco, čeho by byli lidé schopni a zvířata nikoliv?
Děkuji za případnou odpověď.
Jakub Matinů

Mám sto chutí odpovědět, že žádná kvalita odlišující lidi od zvířat neexistuje, ale bojím se té smršti, co by od pánů tvorstva následovala. Proto svým oponentům ustoupím a přiznám, že jedním z rozdílů je přece jenom lidská řeč a hlavně sémantické uvědomění. Na biologické úrovni je to kromě jiných drobných odlišností gen FOXP2, který právě s řečí souvisí a objevil se u hominidů asi tak před půl až čtvrt milionem let. Na druhou stranu je mnoho dovedností a schopností, které mají některá zvířata a my ne: vidění v noci, ultrazvukové radary netopýrů, elektrické výboje rejnoka a mnoho dalšího. Takže i když si rozumíme v tom, že genetická výbava krysy a člověka je téměř k nerozeznání, jakož i struktura mozku, přece jen tu nějaké rozdíly jsou: potkan si dokáže provozně zapamatovat až 12 čísel, člověk v průměru tak 7. To je to, co udržíme v paměti po dobu mezi zaklapnutím telefonního seznamu a vytáčením čísla. Ale to jsou rozdíly pouze kvantitativní, kdežto Vy jste se ptal na kvalitativní.