Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 13/2008, str.22-23.

27. 3. 2008


Vážený pane profesore,
prosím o vysvětlení, zda má mozek nějakou "výkonnostní křivku", myslím tím v delším časovém úseku (měsíc např.) a čím je ovlivňován. Vztáhnu-li na sebe, sportuji, tedy snad prokrvuji, studuji - procvičuji, doplňky (ginkgo, guarana, omega 3,6,9 ) dodávám, problémy s duší nepozoruji a pominu-li ranní a předzkouškové nerozcvičené stavy, jsou období jiskřivého logického uvažování, které kromě středních poloh střídá občas i "carda retarda", kdy hůře chápu logické problémy, špatně se nořím do problematiky. Proč nám to nemyslí ? Děkuji Lenka Hrušková

Vzhledem k tomu, že původní stav asi je nemyslet, já bych Vaši poslední otázku spíše obrátil: proč nám to myslí? Jinak mozek samozřejmě má výkonnostní křivku, dokonce hned několik, které se na sebe superponují. Tak jedna je dána architekturou spánku a tím, že i bdělost během dne v různých rytmech kolísá a ovlivňuje naši výkonnost. Všimněme si, že když jsme hodně nevyspalí, přichází na nás ve dne úporná spavost v jakýchsi záchvatech a pak vždy na čas povolí. Intervaly mezi těmito „záchvaty“ ospalosti odpovídají právě oněm rytmům. Cirkadiánní (= přibližně v rozsahu denního cyklu) rytmicita je také určována světlem (zpráva o něm se dostává ze sítnice do tzv. suprachiasmatického jádra, které je v našem mozku právě oním „krystalem v hodinkách“, co vyrábí čas), a odtud do šišinky (epifýzy), která ze serotoninu vyrábí a produkuje melatonin. Serotonin je důležitý v regulaci nálady, chuti k jídlu i sexu, melatonin zase při střídání spánku a bdění (vyplavuje se v noci). Lunární (měsíční) výkyvy jsou např. u žen významně modifikovány hormonálními (menstruačními) cykly. Roční cykly jsou v našem pásmu dány střídáním ročních dob a s tím souvisejících převládajících činností a stravovacích návyků. Aktivita některých lidí je také významně modifikována náboženstvím (neděle = den klidu, u Židů šábes, u všech různé půsty, obětiny a rituály). To vše je modulováno změnami ovzduší, tlaku, biozátěže a já nevím čím ještě. Rytmicitu svého výkonu tedy cítíte dobře, ale zcela ji rozklíčovat asi není v lidských silách. Proč taky.