Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 9/2008, str.20-21.

28. 2. 2008


Vážený pane terapeute,
Jmenuji se pan Václav Tesař. Chtěl bych se dotázat vážené autority, co znamená pojem "Gaussova křivka"? Vy jste kdysi hovořil o tom, že Angličané vyvezli své "zločince" do Austrálie. Zatímco se ti zločinci v Austrálii zřejmě polepšili, v Anglii se vynořili další zločinci. Už fakt nevím, jak jste tu tzv. Gaussovu křivku vysvětloval. Možná jste to propojoval s fungováním genomu, fakt nevím.
Srdečně zdraví
V.Tesař

Gaussova křivka charakterizuje tzv. normální rozložení: nejvíce je „průměru“, zatímco extrémů na obou stranách je symetricky méně. Tím méně, čím jsou dál od průměru. Například v určité populaci je nejvíce lidí středního vzrůstu, menších a větších je méně a trpaslíků a obrů je nejméně. Průměrně chytrých lidí je nejvíc, hloupých a hodně chytrých je méně, velmi retardovaných a geniálních je ještě méně. Gaussova křivka má zvonovitý tvar a je-li rozložení sledovaného jevu vskutku normální, měla by být symetrická, tedy nikoli zešikmená k jedné či druhé straně. Nevím, jak jste do toho připletl zločince v Austrálii, ale lze si představit, že i „parametr“ zločinnosti je v populaci zhruba normálně rozložen (absolutně poctivých lidí je relativně málo, stejně jako zločinců; nejvíc je lidí někde mezi tím). Traduje se, že Anglie své zločince kdysi vyvážela do Austrálie. Teoreticky by tedy v Anglii měly zůstat holubice a v Austrálii se usídlit kriminálníci. Ve skutečnosti však došlo brzy opět k „normálnímu“ rozložení, tam i tam. Na přírodu si holt nepřijdeme, ta se našimi sociálně-inženýrskými zásahy oblbnout nedá a vždy znovu nám ukáže, že naši zjednodušenou zkušenost ve složitých systémech zkrátka nemůžeme uplatnit. Za domácí cvičení si promyslete, co by se stalo, kdyby určitá zdejší komunita vyvážela do Tichomoří všechny osoby vzrůstu nižšího než 170cm. Vznikl by tam ostrov trpaslíků a zde naopak obrů?