Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 7/2008, str.22-23.

14. 2. 2008


Zdravím Vás pane doktore, dovolte mi prosím 2 dotazy:
1. Mám skoro 3 letou holčičku, která se čas od času v noci počurá. Bavil
jsem se o tom se známými a jedna kamarádka se mi přiznala, ze se
naposledy počurala v 19-ti. Já mam ještě v živé paměti období někdy
kolem 9. roku, kdy se mi velmi často zdálo o tom jak sedím na záchode a
.. výsledek Vám asi nemusím povídat. Jaký je důvod tohoto jevu? Hraje
roli spíše psychika nebo jsme se "moc napili"?
2. Proč děti, když mají jit spát, pláčou? Bojí se, že jim něco uteče? Já
osobně bych to přivítal, ale mně už to nikdo nenabízí :-)
Děkuji za odpověď
Ing. František Pozděna

Pomočování ve 3 letech stojí sice už za zamyšlení, ale ještě se to obecně nepovažuje za patologické. Pomočování, ke kterému dochází u starších dětí, zejména pak ve školním věku, je už poruchou (enuresis nocturna), která by měla být léčena odborníkem. Ojediněle k pomočení může dojít i z jiných příčin, například při smíchu, nastydnutí, infekci nebo jiné poruše močových cest. S pomočením ze sna je to jako s epileptickým záchvatem: jedna událost k diagnóze nestačí.
Ke druhé otázce mám vysvětlení spíše ze zkušenosti vlastních dětí a vnoučat než z praxe. Pozoroval jsem u nich pláč spíše po probouzení z odpoledního spánku než před spaním večer (to se jim spíš nechtělo). Pláče-li dítě při probouzení, může to být důsledek ošklivého snu nebo naopak rozlady ze ztráty krásného snu anebo nejčastěji důsledek nerovnoměrného probouzení mozkových struktur a tedy nerovnováhy mezi „brzdou a plynem“ při řízení emocí. Pláče-li před uleháním ke spánku, pak je jistě ve hře obava, že o něco přichází (přinejmenším o společnost dospělých, což je obava oprávněná) a také naučený mechanismus vynucování pozornosti a prodlužování doby ve společnosti dospělých (dospělí za dítětem chodí, konejší ho, cmrndají do něj další litry čaje, po kterých už tuplem neusne, protože pak zase chodí čurat atd.).
A co poradit Vám, když byste tak rád šel brzy spát, ale nikdo Vám to nenabízí? Vypadněte někam na chvíli sám a choďte spát se slepicemi. Za pár dní se budete modlit, aby to už bylo za Vámi…..