Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 4/2008, str.20-21.

24. 1. 2008


Dobrý den,
takové kousání nehtů, co to vlastně je, proč to lidé dělají? Nejde mi jen o příčiny toho, proč to dělají, ale hlavně proč si zrovna kousají nehty. Vždyť by si třeba mohli olizovat malíček. Děkuji za odpověď,
Zdeněk T


Kousání nehtů, odborně onychofagie, je nutkavé chování, které stojí někde na pomezí zlozvyku, obsese a tiku. Může se vyskytnout i jako součást vývoje jednotlivce, který prochází v raném dětství stádiem obsese. Tehdy dítě nadměrně trvá na různých rituálech, lpí na detailech apod., běda když je něco jinak. Přidruží-li se onychofagie, může se týkat i nehtů na nohou, pakliže si je dítě dokáže strčit do pusy. Většina těchto anankasmů (ananké=řec. nucení, nutkání), rituálů a tiků je z oblasti čištění a sebepéče, což má své vývojové vysvětlení. Patologickými mechanismy je totiž kooptováno chování sice původně účelné a užitečné, ale momentálně „volné“. U lidí je to všelijaké popotahování manžet, límečků, oděvu, cvakání uzávěry kabelek, ulizování vlasů, oprašování saka, mnutí obličeje, olizování rtů, pomlaskávání apod. Okusování nehtů spadá do této kategorie (pračlověk neměl nůžky). K tomu přistupuje určité uspokojení z prokusu a cvakání. To je slast, kterou olizování malíčku nahradí jen stěží.