Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 1/2008, str.18-19.

3. 1. 2008


Vážený pane Höschl,
Je mi 33 let, mám 4 malé děti a žiji velmi spokojený život, který kazí pouze mé stavy sebelítosti a občasné deprese, zvýšená potřeba řešení problémů a pseudoproblémů a neustálé přemítání o vyřčeném či vykonaném. Zhruba před třemi lety se mi však stala zvláštní věc. Po téměř 5 dnech vysoké horečky, (40-41), kdy organismus navíc odmítal jídlo a plně jsem kojila, horečky ustoupily a já se dostala do fantastického stavu, plného euforie, kdy mi většina věcí kolem mne připadala banální k řešení, vše mi připadalo malicherné, všemu jsem se smála - až záchvatovitě a bylo mi ohromně příjemně. To vše trvalo jen pár dní. V tuto dobu jsem měla v hlavě zároveň až panický pocit, že je to vše pouze dočasný stav. Bohužel - byl. Ráda bych věděla, zda tento stav je příslibem toho, že se člověk "nějakým způsobem" může dostat do stavu podobné uvolněnosti, příslibem toho, že jeho organismus je takového stavu schopen, i když to samozřejmě nemusí být až v takové míře, či zda je to pouze a jen důsledek vysoké horečky, 5ti dnů bez potravy, či všech okolností nemoci najednou?
Děkuji vám za odpověď, s úctou a pozdravem
Klára H.

To, co popisujete, vypadá na Bipolární poruchu (dříve maniodepresivita) s převažujícími fázemi deprese („občasné deprese“) a jednou výraznou fází mánie („stavu plného euforie, kdy mi většina věcí kolem mne připadala banální k řešení, …, všemu jsem se smála“). Není vyloučeno, že při bližším ohledání by se u Vás našla ještě další období s příznaky, které by se daly hodnotit alespoň částečně jako manické. Stav, který popisujete, znamená dvojí: za prvé je skutečně příslibem toho, že se můžete z depresí dostat a že Váš organismus je toho schopen, za druhé však upřesňuje typ poruchy, kterou trpíte, a je sám o sobě také do jisté míry chorobným. Horečka a vyčerpání mohly působit jako spouštěcí faktor „přesmyku“ z deprese do mánie. Toto rozlousknout a dostat se do „normy“ znamená nechat se podrobně vyšetřit psychiatrem a zjistí-li se, že tento můj první hrubý odhad situace je správný, začít dlouhodobě užívat léky, kterým se říká stabilizátory nálady nebo také thymoprofylaktika (spojení thym- značí souvislost s emocemi, thymos= řec. dech, vůně; profylaxe je ochrana před nemocemi, z řec. pro-fylassó=střežím před něčím). Z uvedené definice plyne, že takové medikamenty se užívají ani ne tak k léčbě, jako spíše „aby se nemoc nevracela“. Vřele Vám doporučuji navštívit odborníka a zjistit, jak se ve Vašem případě věci vskutku mají.