Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 42/2007, str.22-23.

18. 10. 2007


Dobrý den,
připusťme, že internet jako fenomén má nesporný vliv na společnost. Detabuizace násilí a krutosti ve světě – to je jedno z hledisek. Po celém internetu existují rozházené stovky často velice nechutných videí (a obrázků) poprav, tortury, lidských nehod apod. Existují i takové specializované weby a jejich návštěvnost jde do deset- až stotisíců, pochopitelně jde hlavně o muže. Co si myslíte o takovém návštěvníkovi? Stává se z něho pod tíhou těchto materiálů cynik nebo to naopak tváří v tvář surovosti dnešního světa ještě posílí jeho empatii? Můžou taková videa a obrázky zažehnout podobné chování, jde o perverzi (myslím vyhledávání takových materiálů), která by se měla léčit? Nebo je to celé vlastně jen reakce na dnešní cukrkandlovou dobu, kdy média ctí cenzuru a ratingy a i ten nejnásilnější film je nehodnověrný tyátr? Zajímalo by mě vaše stanovisko v této věci.
Adam H.

Poctivé odpovědi na tak komplikovanou otázku by muselo předcházet rozsáhlé studium dostupných dat, která stejně dosud nejsou dostatečně průkazná pro jednoznačný názor. Proto zdůrazňuji, že má odpověď není „pravdou“, ale pouze tím, co si o tom osobně myslím: Lidská patologie má vždy více zdrojů, takže jeden určitý vliv nemůže být její jedinou příčinou. Jinými slovy, odolnému jedinci můžete ukázat leccos, aniž by se z něj stal zločinec či deviant. Na druhou stranu se kolegové v sexuologii skutečně setkávají s tím, že sadistickým činům (včetně vražd) někdy u disponovaných (!) jedinců předchází nabuzení či inspirace brutálními záběry. Ta odchylka v dotyčném však dříme video nevideo. Internet tedy není příčinou, nýbrž spouštěčem případného patologického chování a od minulých „expozic“ (popravy na náměstí, mučení naživo, napichování hlav na kůly, gladiátoři) se liší pouze masovostí, dostupností a přece jen omezenou senzorialitou (jakousi neosobností). Také však existují ojedinělé studie, které naznačují, že pornografie může napomoci patologické sexuální preference kanalizovat a tak je vlastně zneškodňovat. Právě vzhledem k těmto protichůdným zjištěním je vaše otázka objektivně zatím nezodpověditelná a bojovníci na obou stranách (odpůrci a zastánci svobody na internetu) jsou spíše zmítáni emocemi a nějakou osobní zkušeností než vedeni dostatečně reprezentativními a přiměřeně zpracovanými a daty.