Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 41/2007, str.22-23.

11. 10. 2007


Pane doktore, co Vás v poslední době (řekněme v posledním měsíci) nejvíc mile překvapilo, event. zda psychiatra může vůbec ještě něco překvapit? A naopak, s jakou největší stupiditou jste se za poslední měsíc setkal?
JK, Kolín

Odpovědi na otázky tohoto typu nikdy nejsou úplně pravdivé, protože naše prožívání má různé úrovně sdělitelnosti, nota bene v novinách. Jinými slovy, ať odpovím co odpovím, vždy v tom bude nějaký účel, kterému se volba podřídí, přičemž hlubší vrstvy osobní zkušenosti zůstanou vždy skryty. Ale vzpomínám si na skutečný zážitek příjemného překvapení, když jsem před třemi týdny listoval asi dvaceti televizními kanály v jednom barcelonském hotelu a najednou nevěřím vlastním uším – mezi všemi těmi Eurosporty, Al Jazeirami, CNN a BBC čeština a na obrazovce ČT24. To se mi předtím nikdy nestalo. Opravdu jsem koukal. Absurdita na sebe ale také nenechala dlouho čekat: přistanete v Praze na Ruzyni, letadlo přiroluje k chobotu, vy jím vcházíte do budovy, ze které ten chobot čouhá, a na konci stojí člověk, který místo aby vás pustil dovnitř, vyžene vás postranní dírou po schodech do autobusu, ten vás povozí kolem do kola po letišti, a nakonec vás před tou budovou vysype. Připomíná to anekdotu o mužikovi, který s povozem přebrodil řeku vedle mostu, sedl si, zapálil papyrosku a kouká, jak na most jede auto z diplomatickou značkou. Most se pod autem propadne a mužik si zamumlá: „Durak, vidí most a jede na něj“. Že by ten chobot byl taky jen potěmkiádou?