Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 40/2007, str.24-25.

4. 10. 2007


Vážený pane doktore!
Sice zde odpovídáte pořád na psychiatrická témata, ale za tu dobu co čtu Reflex mne čím dál víc zajímá, co si člověk jako Vy myslí o jiných věcech. Mne by třeba zajímal Váš názor na nespravedlnost, že Češi při cestě do Ameriky musí mít vízum (a platit za ně), kdežto Američani při cestě do Čech ne. Není to do nebe volající? Karel Kopřiva

Ještě před měsícem bych vám odpověděl, že je to sice z našeho pohledu nespravedlivé, ale že bychom to měli otestovat nějakými protipříklady: připadá vám nespravedlivé, když Češi do některých zemí bývalé Jugoslávie nepotřebují vízum, kdežto obráceně ano? Připadalo by Vám nespravedlivé, kdyby Češi na Ukrajinu vízum nepotřebovali, kdežto Ukrajinci do Čech ano? Zkusil jste do své emoce započítat poměr Čechů, kteří dělali problémy v USA ku Američanům, kteří ho dělali u nás, opravený o ekonomický přínos turistiky pro tu kterou zemi? Ale dnes Vám ku Vaší potěše odpovím jinak. Minulý týden navštívil USA íránský prezident Ahmadinežád. Před tím jsem se od Američanů dozvěděl, že to je představitel osy zla, že proti Západu chystá atomovou bombu, chce zničit Izrael, v Americe vidí ďábla a podporuje terorismus. Když jsem spatřil, jak si klidně jede do USA a mluví tam na kolumbijské univerzitě, dostal jsem šílenou chuť napsat prezidentu Bushovi (což tímto veřejně činím), že od teďka si nás tam klidně může pustit všechny bez víza. Někteří mu tam budem učit na univerzitách, jiní zeměpis, pár z nás bude žebrat, několik jich ukradne něco v samoobsluze, tu a tam možná někdo ukradne autorádio nebo nezaplatí daně. Ale mohu garantovat, že nikdo z nás se nestane představitelem osy zla (my celkem s každým vyjdeme), nebude vyvíjet atomovou bombu proti Západu (když tak na kšeft pro Západ), nebude chtít zničit Izrael (není důvod), v Americe neuvidí z náboženského přesvědčení ďábla (tady nikdo moc nevěří ani v boha ani v ďábla) a nebude podporovat terorismus (tomu vůbec nerozumíme, hlavně když je dobré pivo). Víza pro Čechy jsou odteďka už jen pouhou zlovolnou americkou šikanou. A pokud to čtete vy Američani, pozdravujte Ahmadenižáda, až k vám zase přijede. My se tady k němu hned tak nedostaneme. A propos – dali jste mu vízum nebo směl dovnitř bez něj?