Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 35/2007, str.14-15.

30. 8. 2007


Vážený pane doktore,
Obávám se, že potřebuji odbornou péči. Jako psychiatr – amatér jsem si diagnostikoval maniodepresivní stavy, bohužel ale nemám tak dlouhou periodu mezi těmito stavy, jak je popisováno v literatuře. Dívám se např. na Otázky V. Moravce a po vyjádření jednotlivých hostů se mi velmi mění nálada – chvíli bych páchal sebevraždu (nebo ještě lépe vraždu), motá se mi hlava, chce se mi zvracet a mám temno před očima. Poté vystoupí jiný host a já propadám záchvatům smíchu, euforického a zničujícího. Bohužel se mi to stává častěji a častěji, dokonce i při projevech spousty současných velikánů duše a těla. Lze to léčit např. zvýšenými dávkami Prothiadenu nebo čtením Čtyřlístků? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem B. Pešek

Možná se na mne budete trochu zlobit, ale já Vám toto moc nevěřím. To, co uvádíte, jsou zřejmě hyperboly, kterými chcete vyjádřit své znechucení z české politiky, kterou patrně nadměrně prožíváte, ale k maniodepresivitě (i k sebevraždě, vraždě či zvracení) to má hodně daleko. Ještě tak bych Vám věřil, kdybyste popisoval epileptický záchvat při sledování vizuálního záznamu z diskotéky osvětlované stroboskopickým světlem. Pak by ovšem vystoupení jiného hosta nemohlo dramaticky obrátit situaci v opak. Jinak příčinou rychle se měnících emocí („smích a pláč v jednom uzlíčku“) může být počínající demence, ať už na pokladě cévním („skleróza“), degenerativním (Alzheimer) nebo toxickém (těkavé látky, toluen, barvy laky, alkohol). Z toho, co popisujete, usuzuji spíše na nadsázku, jaká se často vyskytuje u afektovaných osob a histriónů. Bohužel nepomůže ani Prothiaden (mimochodem zaměňte si ho, byť jako amatér, za modernější antidepresivum; Prothiaden někdy histrionské projevy spíše zhoršoval), ani Čtyřlístek. Pomůže nekoukat na televizi. Povaha ovšem zůstane.
(bez záruky)