Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Účast v anketě "Měl by být nevěrný politik potrestán voliči?". MFDnes, 10.7.2007, str.A14.

10. 7. 2007


Měl by být nevěrný politik potrestán voliči?

Politika a nevěra. Čtyři otázky na dnes tak aktuální téma jsme položili konzervativnímu politologovi, sociologovi, odbornici na genderová studia, psychiatrovi a katolickému knězi. Co zvítězí? Přísnost, či tolerance?

1. Je nevěra odsouzeníhodná a proč?
2. Může se člověk ubránit svodu a zamilovanosti?
3. Lže politik či politička, kteří lžou svým partnerům, i svým voličům?
4. Měla by být nevěra politiků či političek posuzována přísněji než nevěra „normálních“ lidí?

Cyril Höschl, psychiatr:

1. Hraboš polní, resp. prérijní, Microtus ochrogaster, je monogamní a často věrný po celý život. Jeho téměř nerozeznatelný dvojník, hraboš horský, Microtus montanus, je polygamní záletník. Liší se od sebe distribucí oxytocinových a vasopresinových receptorů v mozku, což se děje jak pod genetickou kontrolou, tak zřejmě i v důsledku zážitků v raném dětství. Podobně i u lidí. Já to neodsuzuji, já to studuji.

2. Někdo ano, někdo nikoli. Je to jako s jídlem, alkoholem, drogou: někdo se neubrání, někdo ano.

3. To je zavádějící otázka. Mne soukromí politika nezajímá, proto se ho na ně ani neptám. Nevím tedy, proč bych měl zkoumat, zda mi o něm mluví pravdu. Teze, že kdo lže v něčem, lže automaticky ve všem, je absurdní a nesmyslná. Lhát milence či manželce je přece něco úplně jiného než lhát na finančním úřadě nebo v obchodním styku. Hoď kamenem, kdož jsi bez viny.

4. Proč? Stačí, bude-li posuzována stejně.