Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 21/2007, str.22-23.

24. 5. 2007


Dobrý den,
vždy když nastoupím do nové práce, jsem nadšen, pracuji přes čas a snažím se vyniknout - to se mi zatím daří a kariéra se rozvíjí dobře. Problémem je,že po fázi nadšení (cca. první půlrok) už se mi ve firmě přestává líbit, všímám si negativ a ztrácím motivaci pro danou firmu pracovat. Jelikož pracuji jako počítačový odborník, není problém najít si novou a většinou lépe hodnocenou práci u jiné společnosti. Nevím jak své ztrátě motivace čelit, takto měním zaměstnání už 3 roky.
S pozdravem
Pavel Hazdra


Vztah k povolání se prakticky u každého zákonitě mění s časem. V případech jako je Váš se může uplatňovat několik faktorů. Problém je především zřejmě do značné míry ve Vás. Stálost, výdrž, soustavnost a odolnost vůči monotónnosti, stresu či frustraci (překážka na cestě k dosažení cíle) patří k osobnostním rysům a asi by nebyl problém tyto vlastnosti u Vás ohodnotit pomocí psychologických testů. Kdyby se ukázalo, že v těchto dimenzích dosahujete podprůměrných hodnot, Váš problém by se tím do značné míry vysvětlil. Pak byste na sobě mohl pod nějakým psychoterapeutickým vedením začít cíleně pracovat. Ve hře však mohou být i jiné okolnosti, ať již si jich jste vědom nebo nikoli. Jednou z nich může být právě to, že v novém zaměstnání máte většinou větší plat („lépe hodnocenou práci“). Po čase tak u Vás vždy může stoupnout motivace opět si přilepšit. Zde by bylo výchovné například platit jakési penále (třeba přispívat do nadace na podporu lékařské vědy a vzdělávání ), které by opakovaně přivedlo Vaše přilepšení do záporných čísel. Možná byste se divil, oč snadněji by se Vám pak zůstávalo tam kde jste.