Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

Listy Cyrila Höschla, Reflex 1/2007, str. 19.

4. 1. 2007


Milý pane Höschle,
Rád čtu Vaše články v Reflexu, a proto jsem se rozhodl Vám napsat. Trpím předčasnou ejakulací. Způsobuje mi to obrovské problémy a v podstatě nejsem schopen navázat normální vztah. Obrátil jsem se na sexuologa, který mi předepsal nějaké medikamenty, ale výsledky nejsou jak bych očekával. Mohl by tento problém být psychického rázu? Můžete mi poradit?
Děkuji za odpověď.
Lukáš, Praha

Předčasný výron semene (ejaculatio praecox, EP) při pohlavním styku je způsoben nerovnováhou vegetativního nervstva; je dán zčásti konstitučně, zčásti psychologicky pod vlivem situace (strach ze selhání, z neuspokojení partnerky) a zčásti může být důsledkem nízké frekvence pohlavního styku, neboť delší intervaly mezi souložemi zkracují fázi prodlevy, která je tak nutná pro „předehru“. EP se projevuje tak, že dojde k výronu semene ještě před zavedením penisu (tzv. ejaculatio ante portas), při něm (intra portas) nebo ihned po něm. EP je poruchou spíše z hlediska párové interakce než z hlediska muže, jehož orgastický prožitek není venkoncem narušen (odtud cynické machistické výroky typu „Láska trvá 3 vteřiny, ostatní je ztráta času“). Lepší načasování výronu a jeho určité volní ovládnutí lze trénovat technikou stisku a stop-start. První spočívá v desetisekundovém stisku penisu kolem okraje žaludu prsty partnerky. Druhá znamená střídání stimulace penisu s přestávkami při blížícím se vyvrcholení. Tyto a podobné techniky je však většinou třeba alespoň zpočátku nacvičovat pod odborným vedením terapeuta. Nácvik přitom musí dbát i na ženiny pocity. Dalším opatřením je pokud možno pravidelný sexuální život. Jako přídatná léčba se mohou uplatnit i různé anestezující (znecitlivující) gely na penis a léky, které ejakulaci oddalují, například antidepresiva ze skupiny SSRI apod.. Toto všechno včetně psychoterapeutického postupu s Vámi měl onen sexuolog probrat. Jestliže tak neučinil, vyměňte ho za jiného.