Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

„Očima Cyrila Höschla“. Reflex 41/2006, str. 14.

12. 10. 2006


Dobrý den,
mám jen menší dotaz. Již několik let usínám jen v poloze na břiše, tělo natažené, s rukou na prsou a hlavou položenou doleva. Samozřejmě bez polštáře. Takto usnu během několika vteřin nebo do minuty. V jiné poloze prostě neusnu.
S pozdravem a přáním hezkého dne Přemek

Já v tom, co píšete, vidím spíš oznámení než dotaz, ale je to příležitost zastavit se u tématu, které zajímá víc čtenářů: čím vším je podmíněno normální usínání. Po pravdě řečeno, mechanismy normálního usínání nejsou dosud beze zbytku probádány. Všichni víme, že usnutí je usnadněno únavou (ale ne vždy!), denní resp. noční dobou (také ne vždy!), dobou, která uplynula od posledního probuzení, délkou spánku v předchozím dni, stavem organismu, stavem výživy apod. Usnutí bývá narušeno či znemožněno nevhodným prostředím (horko, špatný vzduch, zakouřeno, světlo, hluk, moc tvrdá podložka), chorobou (např. depresí či mánií), bolestí, narušením biologických rytmů (změnou času, prací na směny, přeletem na dlouhé vzdálenosti) a řadou dalších činitelů, z nichž ne všechny jsou prozkoumány a mohou se týkat i zatím hypotetických látek hormonální povahy, jejichž přítomnost nebo naopak nepřítomnost narušuje rytmus spánku a bdění. Důležitou součástí mechanismu usínání je rituál, kterým se ukládání ke spánku zahajuje, a který je někdy dosti rigidní (neměnný) a pevně spojený s dalšími fázemi usínání, takže se bez něj nerozvinou nebo se rozvinou opožděně až po dalším zesílení vlivu ostatních faktorů (třeba únavy). U dětí takovým rituálem bývá pohádka na dobrou noc, ukolébavka a osobní hygiena („vyčistit zuby, vyčurat a spát“). Psi se otočí několikrát dokola na místě, kam si pak lehnou („ušlapou trávu“). Podobné rituály můžete pozorovat v přírodě kam oko pohlédne. Ve Vašem případě může být poloha, ve které jedině usnete, zafixovanou součástí takového rituálu, asi jako když dítě potřebuje medvídka, peřinku v určité pozici, popřípadě palec v puse. Nejde tedy o nic patologického a nezbývá než vám poradit, abyste usínal tak, jak popisujete, a nesnažil se to měnit. Každý jsme nějaký a tohle je ještě to nejmenší, co Vás mohlo potkat.