Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

„Očima Cyrila Höschla“. Reflex 36/2006, str. 19.

7. 9. 2006


Vážený pane Hőschle,
již dlouhou dobu se připravuji na požití psychedelika LSD-25. Vzhledem k tomu, že má babička (z matčiny strany) je schizofrenička a otec má maniodepresivní psychózu, obávám se následných psychických problémů. Již jsem vyzkoušel cannabis (mariuhana, hašiš) a psilocybin (lysohlávky), účastnil se holotropního dýchání i buddhistických meditací. Petr K., 18let

Z Vašeho dopisu mi není jasné, zda se na něco ptáte nebo mne a čtenáře Reflexu pouze anonymně informujete, jaký jste psychedelický borec, který má pro strach z psychózy uděláno. Z Vaší formulace je zřejmé, že souvislost mezi užíváním psychedelických drog a rizikem rozvoje psychózy je Vám známá a že navzdory tomu „taháte čerta za ocas“. Vaše obavy z následných psychických problémů jsou více než oprávněné, avšak - zdá se - nikoli dostatečné. Z hlediska zvýšeného rizika psychózy je kombinace cannabis, psilocybinu, LSD, buddhistických meditací a holotropního dýchání u potomka duševně nemocných rodičů téměř vražedná. Holotropní dýchání a meditace Vám napomohou ke změněným stavům vědomí, v nichž můžete po haldách natěžit materiál pro šílenství, do kterého se s pomocí chemických emočních protéz na geneticky rizikovém terénu nejspíš hravě propracujete. Být Vámi, tak bych to rozhodně nedělal, mohlo by to opravdu moc špatně dopadnout. Mimochodem – kouříte u pumpy při tankování benzínu?