Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

„Očima Cyrila Höschla“. Reflex 18/2006, str. 19.

4. 5. 2006


D.d. pane profesore,
lze posilovat psychickou odolnost i ve středním věku? Pakliže ano, jakými způsoby či tréninkem (aby člověk co nejlépe zvládal náročné zátěžové situace bez farmak, alkoholu apod.) ?
Děkuji za odpověď. Dále sděluji, že velmi ráda čtu Vaši rubriku, nechystáte se vydat ?
čtenářka S.T.

Psychiku lze trénovat nejen ve středním věku, ale prakticky po celý život. V každé fázi je ovšem výsledný účinek jiný. Posuďte sama: dvouleté dítě se naučí jazyk raz dva. Po 16 roce už vám zůstane přízvuk. Po padesátce jste stále dokolečka u první lekce. Po osmdesátce nemá cenu se začít učit. Podobně je tomu i s jinými mentálními schopnostmi a kognitivními funkcemi. V běžném životě k udržování psychické kondice slouží bohaté podnětové pole (četba, divadla, cestování, koníčky, povídání s přáteli) a psychická gymnastika jako šachy, křížovky a hlavolamy. Dobrá (i když pro většinu z nás nepříliš použitelná) je matematika. Navíc je mnoho specifických metod a tréninků, které vyžadují radu nebo i vedení odborníka. Kurzy trénování paměti najdete například na http://www.trenovanipameti.cz/ . Před lety vyšel „Trénink paměti“ od S.Lairové (Portál, 1999). Důležitá je i schopnost relaxovat, uvolnit se. Sama můžete například provozovat některé meditace nebo Schultzův autogenní trénink (B. Geist: Autogenní trénink, 3.vyd., Vodnář 2004). Co se odolnosti vůči zátěži týče, některé psychoterapeutické kursy zahrnují i trénink asertivity a zvládání náročných životních situací. Psychoterapie však vyžaduje Vaši aktivní účast a určité nasazení, bez kterého je účinek sporný. A to nemluvím o chorobách, které to celé mohou překazit. Je to asi jako s tím cizím jazykem…