Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

„Očima Cyrila Höschla“. Reflex 16/2006, str. 21.

20. 4. 2006


Je nechuť k sexu, frigidita, přímo úměrná tomu, jak sex dělá člověku dobře? Je možné, aby měl muž či žena sex jako takový rád a zažíval/a silný orgasmus, ale měl na milování málokdy chuť? Nebo tu nechuť způsobuje to, že partnera už nemilujete? Vím že se to nedá říct bez znalosti okolnosti, ale možná existujou nějaké obecné principy. Děkuji za odpověď.
L.V.


Nechuť k sexu je nepřímo úměrná tomu, jak sex dělá člověku dobře. Má to však své výjimky, které souvisejí s různými příčinami sexuálních dysfunkcí (poruch) a které mohou být na pozadí Vašeho oprávněného podezření, že schopnost prožít rozkoš a motivace ji opakovat nemusí jít vždy ruku v ruce. Je to dáno tím, že sexuální dysfunkce se mohou víceméně nezávisle vyskytnout v různých fázích pohlavního styku: Porucha apetence („chuti“) může být buď ve smyslu minus (u ženy averze, nedostatek sexuální touhy, u muže sexuální hypoaktivita) nebo plus (nadměrná touha, nymfomanie, satyriasis). Porucha fáze vzrušení zahrnuje poševní suchost či vaginismus (svalové stahy a bolest bránící styku) u ženy, u muže poruchu erekce. Porucha fáze „plató“ čili prodlevy může vést ve smyslu minus (bolestivý styk, dyspareunie) k oddálení až vymizení orgasmu nebo ve smyslu „plus“ naopak k orgasmu předčasnému (ejaculatio praecox). Vlastní porucha orgasmu zahrnuje u ženy opožděný nebo nepřítomný orgasmus (anorgasmie), u muže poruchy ejakulace včetně tzv. retrográdní ejakulace, kdy místo navenek dojde k výstřiku semene do močového měchýře. Někdy se vyčleňují i poruchy fáze uvolnění, jako je pocit neuspokojenosti u žen a priapismus u mužů. Toto členění, ač nedokonalé a vzájemně se přece jen různě prolínající, jasně naznačuje, že při nezávislých poruchách jednotlivých fází se může paradoxně stát, že sex není kýžen i když se daří (porucha apetence a současně dobrý orgasmus) a – bohužel častěji – i naopak, že touha je veliká, ale provedení nestojí za nic. Než to, je lepší sublimace: místo sexu se můžete proslavit třeba jako geniální myslitel. Říká se, že Ti, co s tím nemají problémy, o tom nepíší, a naopak. Takže raději změňme téma.