"Očima Cyrila Höschla". Reflex 19/2003, str. 15.

15. 5. 2003


Vážený pane doktore,
velmi ráda čtu Vaše příspěvky a také si s potěšením poslechnu rádio, jste-li někde hostem ve vysílání. Vaše úvahy mě velmi oslovují a Vaši argumentaci považuji za výstižnou a vtipnou.
Souhlasil byste s výrokem jednoho současného spisovatele /M.W./, který napsal v jednom svém románě, že : " ... polovička myšlenek mého otce se týká grilovacích omáček". (Citace možná není úplně doslovná, leč významově ano). Je to od pana spisovatele jistě literární nadsázka, zejména měl-li na mysli svého vysokoškolsky vzdělaného otce. Nebo je to opravdu s úrovní národa tak slabé, jak např. ukázala studie o funkční gramotnosti u nás a ve světě? Vím, že nemáte mnoho času, ale přesto bych Vás moc chtěla touto cestou poprosit o Vaši, třeba velice stručnou, odpověď. Pokud se rozhodnete mé řádky zveřejnit, nemám nic proti tomu, leč prosím o uvedení pouze zkratky "ji". Přeji vše dobré a zase se budu těšit, že si od Vás něco přečtu.

Autorů jako M.W. a jejich vtipných výroků, ať už skutečných nebo jim přisouzených, je spousta. Jejich kouzlo je v nadsázce a vtipu, nikoli v síle důkazů a podloženosti argumentů: „Dovedete si představit to ticho, kdyby každý říkal jenom to, co ví?“ (K. Čapek); „To, že nejsi paranoidní, ještě neznamená, že po tobě nejdou“ (W. Allen); „Abyste si mohl být naprosto jist svými zásahy, nejprve vystřelte a teprve potom prohlaste za terč to, co jste zasáhl“ (A. Brilliant); „To málo, co vím, je díky mé nevědomosti“ (S. Guitry); „Muž je tak starý, jak se cítí, žena je tak stará, jak vypadá“ (M. Collins); „Nejdřív potrestat, pak odsoudit!“ (L. Carroll); „Když nic neřeknete, nebudou po vás chtít, abyste to zopakovali“ (C. Coolidge); „V téměř dokonalém státě nebudou fazole“ (D. Marquis); „Pravda existuje, kdežto lež se musí vymyslet“ (G. Braque); „Po padesátce každý vypadá tak, jak si zaslouží“ (G. Orwell). Chytlavými citáty by se daly nacpat celé knihy. Když jsem onehdy v Amsterdamu odesílal SMS z mobilního telefonu, na mne hledící světově proslulý vědec pravil: „To šoupeš prachy na burze nebo honíš milenky?“. Obdoba grilovacích omáček táhla v tu chvíli zřejmě hlavou vtipnému tazateli - Holanďanovi).. Proto nemyslím, že by to s naší úrovní bylo jakkoli jiné než s úrovní jiných národů. V hokeji, pití piva, skle, lyžařské akrobacii a blbé náladě dosahujeme mezinárodně nadprůměrných výsledků, čímž dostatečně kompenzujeme poněkud horší umístění ve vědeckých výstupech a testech funkční gramotnosti mládeže. A když si nakonec ke všemu otevřete turecké noviny ze včerejška, dočtete se o třenicích mezi prezidentem, vládou a poslanci. A jeden čtenář si v nich nepřeje, aby uveřejnili jeho jméno. Prý když, tak jenom pod zkratkou….
(bez záruky)