Warning: array_key_exists(): The first argument should be either a string or an integer in D:\Inetpub\webs\924517_web\www\lang_set.inc.php on line 7 Prof. MUDr. Cyril Höschl DrSc. FRCPsych.

"Očima Cyrila Höschla". Reflex 20/2002, str. 21.

23. 5. 2002


Stale se nekde mluvi a pise o mozné pomoci psychologa. Ale jak se k takovému psychologovi chodi, kolik se plati,... To nepisi nikde.Ctenar z CB

Vyhmátl jste citlivý bod nejen zdravotnické osvěty, ale společenské propagandy vůbec. Deklarace o potřebách lidského přístupu k pacientovi, o důležitosti psychoterapie, komunitní péče, dostatečné informovanosti nemocného i jeho příbuzných, to vše je na denním pořádku a nikdo o takových potřebách nepochybuje. Jenže mezitím se jaksi vytratila skutečnost, která žije jiným životem. Přitom nejde pouze o pokrytectví zúčastněných, ale z velké části o chyby v nastavení celého systému vztahů v této oblasti. Psychoterapeuti se mezi sebou trénují a školí v pyramidových uspořádáních podobných nechvalně známým hrám typu „letadlo“, což jim zajišťuje obstojné živobytí i bez pacienta. Navíc žádná pojišťovna onu tolik propagovanou psychoterapeutickou péči v dostatečné míře nezaplatí (bodejť taky, kde by na to vzala), takže pacient v celém procesu spíše překáží, pokud není schopen si za péči zaplatit sám. Znám několik skvělých psychoterapeutů, ale ti se nemohou naklonovat ani rozkrájet, takže jim pacienta (ani z vlastní rodiny) nemohu poslat, protože pět klientů je na plnohodnotnou psychoterapii maximum, které mohou zvládnout. A ti je neuživí. Skutečnost je tedy taková, že když potřebuji svěřit nemocného dobrému psychoterapeutovi k intenzivní individuální léčbě, nemám na koho se obrátit. Jiná věc je psychiatrická péče jako taková. Ta je dostupná na obvodech i v nemocnicích stejně jako každá jiná lékařská disciplína. Vyšetření však až na výjimky běží jako na výrobním pásu a léčba se omezuje především na tabletky. A ještě poznámka: špatné psychiatrické zařízení poznáte podle toho, že když tam přijdete, chytají vás pacienti za rukáv v zoufalé touze po lidském kontaktu. Podobně špatný systém psychiatrické péče poznáte podle toho, že po každém vystoupení ve sdělovacích prostředcích dostanete desítky dopisů se zoufalou žádostí o pomoc, která by měla být v místě bydliště přece samozřejmostí. Jinak informace o dostupných službách lze najít například na http://www.pcp.lf3.cuni.cz/sddz .